Radio Centrum


Radio Centrum jest pierwszą niezależną rozgłośnią radiową w Polsce południowo-wschodniej.
Geneza radia sięga 1970 roku kiedy to utworzone zostały radiowęzły w poszczególnych domach studenckich Politechniki Rzeszowskiej. Następnie z ich połączenia powstało Studenckie Radio Rzeszów Centrum. Program przesyłany był drogą kablową do blisko 2 tysięcy potencjalnych odbiorców. Był to program typowo studencki składający się z bardzo różnorodnych pod względem tematyczym audycji autorskich, zawierający dużą dawkę muzyki jakiej nie sposób było znaleźć w innych rozgłośniach. Dużym powodzeniem cieszyły się liczne audycje o zabarwieniu kabaretowym i koncerty życzeń. W 1975 roku nasze radio po raz pierwszy nadało swój program na falach eteru. Był to Kurier Akademicki emitowany raz w miesiącu na antenie Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie.
Praca w radiu nie ograniczała się tylko do działalności typowo radiowej.
W 1990 roku wydawaliśmy tygodnik "Gazeta SRRC" w której informowaliśmy o naszym programie, wydarzeniach ze świata muzyki i kultury.
W 1991 roku wydawaliśmy "Gazetę Studencką" kolportowaną przez sieć RUCH.
Najnowsza historia radia to rok 1994 kiedy to Politechnika Rzeszowska wystąpiła z wnioskiem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przydział koncesji na rozpowszechnianie programu radiofonicznego w paśmie UKF.
Był to początek rozgłośni komercyjnej. 15 listopada 1994 roku powstało Akademickie Radio Centrum. Koncesja została przyznana przez KRRiT 2 grudnia 1994 roku.

W Sylwestrowy wieczór 31 grudnia 1994 roku o godzinie 21.30 rozpoczęliśmy emisję programu radiowego w paśmie 70,19 MHz. Wtedy to zmianie uległa koncepcja programowa radia. Program przestał być adresowany tylko do społeczności akademickiej ale również do mieszkańców Rzeszowa i okolic. Powstały nowe redakcje, rozbudowany został dział miejski, od podstaw stworzone zostało Biuro Promocji i Reklamy. Początkowo emitowane było 12 godzin programu dziennie. W 1996 roku uruchomiona została emisja programu radiowego w paśmie 89,0 MHz z jednoczesnym poszerzeniem czasu emisji do 18 godzin. Pod nowym szyldem Radio Centrum organizowało lub współorganizowało szereg imprez plenerowych czy różnego rodzaju akcji promocyjnych. Najbardziej znane to: Lato w Centrum, Piknik dla całej rodziny, Promocja Gmin 2001, Rock Centrum Festival, rzeszowskie Juwenalia, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Tornister pełen słońca, Targi Pracy, Targi Edukacyjne, Pokój dla Żaka. Ponadto w pamięci naszych słuchaczy pozostało wiele organizowanych przez nas imprez klubowych czy koncertów.

Kolejne zmiany przyniosła nowa koncesja, którą Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała nam 29 listopada 2001 roku. W związku z tym opracowany został nowy program i profil stacji a co za tym idzie zmianie uległ wizerunek rozgłośni. Momentem przełomowym jest magiczna dla nas data 02.02.2002. W tym dniu Radio Centrum rozpoczęło całodobową emisję nowego programu, zwiększony został zasięg radia, poprawiona została jakość przesyłanego sygnału radiowego. Rozpoczęliśmy również emisję komunikatów tekstowych w systemie RDS (Radio Data System). Na nowo narodziliśmy się też w Internecie, za pośrednictwem którego dźwięki naszej rozgłośni mogą docierać do najdalszych zakątków świata.

Kolejne zmiany – właśnie w tym momencie – pisze samo życie …


Radio CENTRUM posiada dwa w pełni wyposażone i funkcjonujące, profesjonalne studia radiowe.

Studio emisyjne
… złożone z reżyserki i spikerki zlokalizowane jest w pomieszczeniu o łącznej powierzchni 25 m2, odpowiednio przygotowanym, wytłumionym i zabezpieczonym. Przystosowane jest do pracy ciągłej 24 godz./dobę zarówno w trybie klasycznym (prezenter + realizator) jak również w trybie DJ-skim. Studio oparte jest na konsolecie emisyjnej Eela Audio S130 BC 24 posiadającej 13 linii wejściowych. Jako odtwarzacze płyt CD zastosowano studyjne urządzenia firm Marantz oraz DENON. Na wyposażeniu studia emisyjnego znajdują się także MiniDisc Recorder MDS-JE510 Sony oraz magnetofon kasetowy YAMAHA KX-670. Do emisji sygnałów dźwiękowych i reklam zastosowano mikrokomputer PC z oprogramowaniem "DYNA". Studio wyposażone jest w mikrofony AKG C3000 oraz Shure SM-7 z procesorami mikrofonowymi VIP-1 firmy YellowTec.

Studio produkcyjne
… znajduje się w pomieszczeniu o powierzchni 14 m2. Wykorzystywane jest do nagrywania materiałów dźwiękowych, spotów reklamowych oraz montażu dźwięku. Studio wyposażone jest w konsoletę mikserską Behringer rodziny MX. Jako źródła sygnału zastosowano odtwarzacze CD Marantz PMD 302 oraz Technics PS770A, MiniDisc Sony MDS-JE530, magnetofon kasetowy Technics RS-A26, magnetofony cyfrowe DAT DTC-790 oraz DCC Marantz DD-92 a także studyjny magnetofon szpulowy STM-21013. Studio produkcyjne wyposażone jest w mikrofony AKG C1000S. Wyprodukowany materiał może być rejestrowany na DAT, MD, CC, CD, DCC. Studio produkcyjne posiada łącze cyfrowe ze studiem emisyjnym.

Jako przenośne urządzenia reporterskie stosowane są trzy zestawy: MiniDisc Sony MZ-R2 oraz MZ-R55 z mikrofonami AKG a także przenośne magnetofony taśmowe.

Do montażu dźwiękowych materiałów reporterskich służą dwa stanowiska montażowe wyposażone w urządzenia edycyjne MiniDisc DENON DN-990.

Transmitowany co godzinę serwis informacyjny BBC przekazywany jest do naszej stacji poprzez cyfrowy kanał satelitarny. Natomiast dźwięki naszego programu płyną do Was za pośrednictwem fal radiowych UKF, na częstotliwości 89,0 MHz. Anteny nadawcze znajdują się na maszcie antenowym zlokalizowanym na dachu budynku naszej siedziby – DS IKAR.

Na cały świat
… transmitujemy program w sieci Internet, w postaci streamu RealAudio w trzech pasmach przepustowości dobieranych dynamicznie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top