WDK – Przegląd Filmowy Ukraina – Szkoła Przetrwania

zapraszamy, zapraszamy :grin:

ja bede na pewno :)

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza do sali widowiskowej WDK na Przegląd Filmowy „Ukraina – Szkoła Przetrwania”.

28 czerwca (środa) – godz. 19:00 – wstęp wolny

W programie:

„Jechał tramwaj”, „Podróżni”, „Strzelnica”, „Słój”, „Następny”,„Pod słońce”,

„Tragiczna miłość do zdradliwej Nuśki”, „Na błotach”, „Błąkając się”

Przedstawiamy przegląd ukraińskiego kina krótkometrażowego z ostatnich pięciu lat. Prezentujemy filmy twórców różniących się wiekiem i światopoglądem, których łączy jedno: wszystkim udaje się tworzyć swoje kino w warunkach upadku przemysłu filmowego, przy braku środków finansowych i koniecznej dla nakręcenia jakiegokolwiek filmu infrastruktury. A jednak wielu ukraińskim reżyserom udało się skorzystać z tej krytycznej dla kinematografii sytuacji i wykorzystać ją dla swoich celów. Ihor Strembićkyj w Podróżnych (najlepszy film krótkometrażowy Cannes 2005), Taras Tomenko w filmie Strzelnica (nagroda „Panoramy” Berliński Festiwal Filmowy 2001) i Walentyn Wasjanowycz w Pod słońce (nagroda specjalna na festiwalu Clermont-Ferrand) wykorzystali techniczną niedoskonałość sprzętu filmowego i przeterminowanej taśmy do stworzenia niespodziewanie wyrafinowanych efektów wizualnych. Tragiczna miłość do zdradliwej Nuśki Tarasa Tkaczenki to niestandardowa interpretacja ukraińskiej literatury. Filmy Jewhena Sywokonia, Stepana Kowala i Anatolija Ławrenyszyna reprezentują specyficzną szkołę ukraińskiej animacji.

Ukraińskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane pokazują na ile kreatywne i oryginalne może być dzieło sztuki stworzone w warunkach „szkoły przetrwania”.

Pokaz organizowany jest dzięki pomocy Oleksija Radynskiego i Andrzeja Szeregija.

P.S. Coraz bardziej żałuję miejsca zamieszkania poza Rzeszowem … chociaż tym razem może się udam do mekki podkarpackiego Offu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top