Lotnictwo i kosmonautyka

chyba zaczynam nowy kierunek :) bo informatyków teraz cała masa, a kosmonautów mało :)

Rzeszów jest pierwszym i jedynym miejscem w Polsce, gdzie można podjąć takie studia. Właśnie rozpoczyna się nabór

2/3 pilotów LOT-u to absolwenci Politechniki Rzeszowskiej. Do tej pory uczelnia kształciła ich tylko na specjalności, którą mogli wybierać studiujący na mechanice i budowie maszyn. Od 1976 r. uczelnię opuściło 400 absolwentów lotnictwa. Teraz do zawodu będą przygotowywani jeszcze lepiej.

Pięć polskich uczelni: Politechniki Warszawska, Rzeszowska, Lubelska i Wrocławska oraz Wojskowa Akademia Techniczna, przez cztery lata przekonywało Ministerstwo Edukacji, że lotnictwo jako odrębny kierunek powinno zostać wpisane do oficjalnego wykazu kierunków, na jakich kształceni mogą być polscy studenci. W końcu się udało. Politechnika Rzeszowska jako pierwsza uczelnia w Polsce uzyskała zgodę na wprowadzenie lotnictwa i kosmonautyki. – Na trzech specjalnościach dla kandydatów przygotowaliśmy 90 miejsc – zapowiada Marek Orkisz, dziekan wydziału budowy maszyn i lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Skąd kosmonautyka w nazwie kierunku? – Na całym świecie ten kierunek funkcjonuje pod taką właśnie nazwą. Zgodnie z programem tych studiów np. na zajęciach z budowy silników oprócz samolotowych studenci będą poznawać także rakietowe – wyjaśnia prof. Orkisz.

Lotnictwo i kosmonautyka to studia zawodowe, czteroletnie. – Nie oznacza to, że zaprzestajemy naboru na specjalność lotnictwo, którą prowadzimy od lat na magisterskim kierunku mechanika i budowa maszyn – mówi dziekan. Absolwenci tej specjalności mają na pewno szersze przygotowanie teoretyczne, podczas gdy na nowym kierunku nacisk położony będzie przede wszystkim na umiejętności praktyczne: eksploatację sprzętu, projektowanie samolotów.

Uczelnia proponuje na lotnictwie i kosmonautyce do wyboru trzy specjalności: samoloty, silniki lotnicze oraz awionika. Szykuje się także do uruchomienia czwartej: pilotażu. – Na razie nie mamy kompletnej infrastruktury, m.in. urządzenia do badania cech psychofizycznych kandydatów na pilotów, a na zawodowych studiach specjalność musi być wybierana od razu na początku kształcenia – wyjaśnia dziekan. Uczelnia już kupiła w Kanadzie urządzenie do badania predyspozycji kandydatów. – Spodziewamy się, że jesienią sprzęt zostanie nam dostarczony – zapowiada prof. Orkisz. Później konieczne będzie przeszkolenie pracowników uczelni, tak by potrafili obsługiwać urządzenie i interpretować wyniki. – Prawdopodobnie jeden z naszych pracowników pojedzie na szkolenie do Kanady – mówi dziekan. Dzięki temu urządzeniu każdy, kto będzie chciał uczyć się pilotażu, ma taką szansę. – Wcześniej uczyli się tylko ci, których było stać na opłacenie sobie np. kursów szybowcowych – wyjaśnia Orkisz.

Już przyjmują podania

Do 8 lipca uczelnia przyjmuje podania od kandydatów. Rekrutacja na lotnictwo i kosmonautykę będzie się odbywać na podstawie konkursu świadectw. Pod uwagę brane są wyniki uzyskane z matury pisemnej z fizyki, matematyki, języka polskiego oraz języka obcego.

Nadzieje? Hehehe! Po tym masz pewną pracę jako nieliczny z tysięcy studentów w tym kraju :P Tylko najpierw musisz ukończyć ten wydział, a to jest duże wyzwanie :)

hmm jezeli nie zdawales ani fizyki ani matmy na maturze to raczej male, nawet jak Cie przyjma to pozniej Ci bedzie bardzo ciezko.

Na pilotaż może każdego roku załapać się tylko 15 osób. Liczą się wyniki z przedmiotów (średnia chyba minimum 4.0), test z angielskiego, doytchczasowe doświadczenie w lataniu i predyspozycje zdrowotne. Kwalifikacja odbywa się na III sem. Jestem dopiero na I i na polatanie raczej nie liczę :grin: Lepiej jest nastawić się na jakiś zawód naziemny. Pzdr mercucio :)

Nie ma bezposrednio mowy o doświadczeniu ale jest mowa o dotychczasowym nalocie na samolotach i szybowcach . Rzeczywiście z kursem szybowcowym może by i było łatwiej, ale z samą maturą też nie jest wielkim wysiłkiem się na te studia dostać :) Umiejętność pilotowania za to na pewno zaprocentuje przy naborze na pilotaż. Na pilotaż oczywiście ludzie nie pchają się drzwiami i oknami, ale mimo wszystko jest tylko 15 miejsc, więc konkurencja jest duża.

A czemu by miały nie byc przyjmowane :-)

Tylko że ja byłem na tym kierunku i nam go zlikwidowali bo 7 osób zdało z mechaniki na 2 semestrze. Przenieśli nas prawdopodobnie na lotnictwo

hahaha, taki artykuł że normalnie napalić sie można ! Szkoda tylko że dziekan nie wspomniał o tym że chce wprowadzić na pilotażu współpłacenie, że samoloty na stanie politechniki można policzyć na palach jednej ręki, że politechnika zostanie niedłułgo wygoniona z Jasionki i latanie będzie w Krośnie albo w Mielcu oraz o tym że politechnice brakuje instruktorów żeby w zaplanowanym czasie wyszkolić wszystkich studentów w rezultacie czego trzeba czekać miesiącami żeby tą śmieszną szkołę skończyć. Nawet nie wspominam o wszystkich śmiesznych przedmiotach których przyszły pilot musi sie nauczyć a które w pracy NIGDY mu się nie przydadzą.

Ela malaki … Jestem teraz na pierwszym roku lotnictwa i kosmonautyki – jeśli jest ktoś z tego roku albo z innego ale koniecznie z lotnictwa to piszcie … studenci musza sie wspierać. POZDRO :D

Jak trudno dostać sie na pilotaż? Ile trzeba mieć średnio punktów? Z czego zdawaliście mature? Prosze o kontakt. gg:4147261 e-mail: arekwisla@o2.pl Chętnie porozmawiałbym ( na gg) z jakąś osobą uczącą się na tym kierunku.

A matura z fizyki, matmy, angola jest potrzebna? Na stronie PRz nie ma info o doświadczeniu, żeby dostać sie na pilotaż. Jest napisane, ze potrzebna jest matura z przedmiotów, które wymieniłem powyżej. Jak to jest? Czy jak zdobęde kurs szybowcowy to bede miał łatwiej dostać sie na studia? Ile musze mieć średnio punktów? Słyszałem, że nie ma wielu chętnych na pilotaż. Czy to prawda? gg:4147261

Chciałbbym poznać chociarz przybliżone wartości punktów aby dostać sie na pilotaz. Ile pkt dostane za uprawnienia na szybowce?

mam pytanie czy dziewczyny sa przyjmowane na ten kierunek z gory dzieki za odpowiedz pozdrawiam wszystkich :D

:D Na pilaotażu sa dziewczyny choć jest ich bardzo mało. Mimo wszystko uważam ze jest to kierunek bardzo interesujący. W domu mam jednego pilota i on uważa że taka praca jest naj ze wszystkich

Pozdro 4oll

Witam. Rok akademicki 2008/2009 ma być moim pierwszym rokiem i w związku z tym pytam: Jakie przedmioty warto zdawać na maturze, by dostać się na Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa – Lotnictwo i Kosmonautyka? Które przedmioty są niezbędne by się dostać na Lotnictwo i Kosmonautkę? Jakie przedmioty zdawać na rozszerzonym, a jakie na podstawowym poziomie? Od razu zaznaczę, że nie liczę od razu na pilotaż, może być inny kierunek dyplomowania, ale najważniejsze to się dostać na Lotnictwo i Kosmonautykę. Czy na prawdę jest tak ciężko się dostać, jak wieść gminna niesie?
Pozdrawiam.

hej.potrzebuje konkretnych wiadomosci na temat tego kierunku !!?? czy ukonczenie kursu na szybowce procentuje dostaniu sie poi 3 semestrze na pilotaz ?? co po tem ?? co daje ukonczenie pilotazu ?? licencja drugiej klasy pilota liniowego to chyba nie wszystko zeby zatrudnic sie w podrzednej lini lotniczej ??

Już sie dostałem :P i nie było za trudno chyba
miałem dobre oceny, ale trzeba było po prostu zdać mature :P

Mógłbyś podać ilość punktów, która miała ostatnia osoba z listy? Będę bardzo wdzięczna.

Tanio sprzedam wydrukowane wyklady z fizyki (wszystkie) do prof. Kropa, bardzo przydatne na zajeciach
Kontakt 506125431

hej. też chciałbym się dowiedzieć czy są duże szanse żeby po ukończeniu
kierunku lot. i kosmo. (pilotaż) można by było wiązać jakieś nadzieje z lataniem jako pilot zawodowy.. np w LOT :?:

aha. dzięki. trudno się dostać :?:

hej spokojnie. ci co sa jeszcze w liceum to musimy chyba porządnie zdac mature z majcy i fizyki no i reszty i dopiero wtedy n politechnike….. bo matura to chyba podstawa :685: :685:

mercucio, nie jestem studentem jeszcze ale mam pytanie czy faktycznie jest studi.. bo większość pisze ze tak :692:

Mam pytanko. Bardzo chciałabym dostać się na pilotaż. Czy kurs szybowcowy albo jakikolwiek inny kurs latania jest niezbędny?? To doświadczenie jest KONIECZNE?? I czy uczelnia nie organizuje takiego przygotowania?

Witam. jestem tegorocznym maturzystą i chciałbym się dowiedzieć czy trudno jest się dostać na lotnictwo i kosmonautykę. Mianowicie, jeśli jesteście studentami tego kierunku to napiszcie jakie mieliscie wyniki z matury. Bo nie wiem czy przypadkiem nie porywam się z motyką na ksieżyc ;)

I tak przy okazji, co bardziej polecacie: awionikę czy silniki somolotowe jako specjalność?
z góry wielkie dzięki

I jeszcze jedna rzecz mnie trapi. na stronie politechniki pisze że studia na kierunku lotnictwo są 1st. czy to oznacza ze trwają tylko 3,5 roku i konczymy je jako inżynier a nie jako magister inżynier?

Witam! Okazalo sie ze wlasnie dostalam sie na ten kierunek! Czy jest na forum jakakolwiek kobieta ktora tez sie tam dostala? Prosze o kontakt ;)

a w takim razie ja zadam pytanko jeszcze :) . Słyszałem, że są jakieś medyczne testy jeszcze, wie może ktoś z was jakie,albo może znacie numer do firmy która się zajmuje tymi testami. Bo ja nie dostałem się do Dęblina z powodu choroby Shuermanna (czy jak go tam ;) ) i jestem ciekaw czy mam możliwość dostać się do Rzeszowa na pilotaż.

Cytat Kukus;15023 :
na pilotaż będzie Ci się ciężko dostać bo ja już sobie rezerwuję jedno miejsce z tych 12.
co do chorób to wystarczy mieć 1 klasę zdrowotną, którą można zrobić w Warszawie lub Wrocławiu

na pewno jest, przyjęto 220 osób

spoko Kukus z moją chorobą nie ma problemów, pojechałem do Wa-wy i rozmawiałem z lekarzem. Jednak wiadomo uczyć się trzeba na studiach ostro… ogólnie zdaję na rozszerzeniu mat i fiz, więc mam nadzieję, że jakoś się prześlizgnę. Zresztą Kukus Tobie nie przeszkodzę :azsg3: , bo ja maturzysta 2009 ;) . Pozdrawiam ;) .

Cytat antslom;15022 :
a w takim razie ja zadam pytanko jeszcze :) . Słyszałem, że są jakieś medyczne testy jeszcze, wie może ktoś z was jakie,albo może znacie numer do firmy która się zajmuje tymi testami. Bo ja nie dostałem się do Dęblina z powodu choroby Shuermanna (czy jak go tam ;) ) i jestem ciekaw czy mam możliwość dostać się do Rzeszowa na pilotaż.

na pilotaż będzie Ci się ciężko dostać bo ja już sobie rezerwuję jedno miejsce z tych 12.
co do chorób to wystarczy mieć 1 klasę zdrowotną, którą można zrobić w Warszawie lub Wrocławiu

Cytat kaska_k;15014 :
Witam! Okazalo sie ze wlasnie dostalam sie na ten kierunek! Czy jest na forum jakakolwiek kobieta ktora tez sie tam dostala? Prosze o kontakt ;)

na pewno jest, przyjęto 220 osób

Ja się również dostałem, ale chyba nie było trudno się dostać;)

kaska_k jak sie dostalaś to napisz jakie mialaś wyniki i co zdawalaś na podstawie a co na rozszerzeniu??:_mysli: i GRATULUJĘ!!

Miałbym parę pytań do zorientowanych studentów tego właśnie kierunku.

1. Z tego co wyczytałem to samo dostanie się nie jest jakimś wielkim wyczynem.
(przyjęto 220 osób tak ??). Wie ktoś może ile osób się nie dostało, lub ile osób próbowało się dostać ?? Czy bez matematyki i fizyki na maturze są jakiekolwiek szanse na dostanie (np. zdawanie egzaminu, brak chętnych ??)

2. Kryteria zdrowotne – żeby dostać się na pilotaż to wiadomo że trzeba
spełniać pewne wymagania co do zdrowia jak i parę innych. Zresztą z tego co ktoś pisał to dostaje się tam 15 osób na rok więc to sprawę raczej wyjaśnia.

Ale gdybym pilotażu nie brał w ogóle pod uwagę, to czy zwykłe zaświadczenie lekarskie takie jakie się składa na inne studia jest wystarczające, by uczęszczać np. na samoloty, awionikę, silniki lotnicze czy też trzeba przechodzić przez specjalne komisje lekarskie??

Rozważam pójście do Rzeszowa, ale nie wiem czy z moją maturą, zdawanymi na niej przedmiotami i (niezbędną ???) kondycją fizyczną, mam jakiekolwiek szanse by się tam w ogóle dostać.

Będę prze wdzięczny za każdą odpowiedź.

Dzięki za odzew

Raczej małe, tak myślałem. A wie ktoś jak jest z tą komisją lekarską i, ile jest tak około osób na miejsce, czy dużo odpada na rekrutacji ???

Witam!

Jestem licealistą ze Szczecina. Od pewnego czasu interesuję się i zbieram informację dotyczące Politechniki Rzeszowskiej, a mianowicie Lotnictwa i Kosmonautyki ( pilotaż ). Jestem zdeterminowany i zdecydowany ale nie mam wystarczająco dużo informacji na temat wymagań, progów punktowych, uczelni i innych istotnych szczegółów. Chciałbym już ( jestem uczniem I klasy ) podjąć kroki, które pomogą mi bezproblemowo dostać się na PR . Jeżeli znalazłby się ktoś – student, absolwent – i mógłby odpowiedzieć mi na pare pytań to proszę o kontakt
gg: 6447439
email: mjeziorny@gmail.com

Z góry dziękuję
EmJot

Witam!
Od pewnego czasu zastanawiam się nad Lotnictwem na Politechnice Rzeszowskiej i wciąż nie jestem w stanie ocenić swoich szans na dostanie się.
Pytania były już zadawane wcześniej, ale nie udzielono konkretnych odpowiedzi. Czy ktoś, kto już się dostał lub zna kogoś, kto tam studiuje mógłby upublicznić przybliżone przynajmniej wyniki matur / liczbę punktów uzyskanych z egzaminów maturalnych przez te osoby.
Dodatkowo chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat badań lekarskich (gdzie się je przeprowadza, jakie są przeciwwskazania), przedmiotach wykładanych na uczelni i kwestii tzw. nalotu , tzn czy trzeba we własnym zakresie o tym myśleć czy można realizować to w czasie studiów.
Na razie nic innego nie przychodzi mi do głowy. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

hej wszystkim ;)
zauważyłam, że dużo tu pytań, które sama miałam przed składaniem papierów na PRz. i obiecałam sobie że jak już się dostanę, (dziś dowiedziałam się że właśnie się dostałam :)) to napiszę tu jakieś bliższe szczegóły, których sama wcześniej szukałam, ale oczywiście ich nie znalazłam, więc moja średnia z matury z matmy, fizyki i angla (wszystko na rozszerzeniu) wynosi 80%, a z polskiego miałam 63% na podstawie. Na lotnictwo i kosmonautykę liczą się właśnie te przedmioty ;) Ale nie wiem jakie są progi, na którym miejscu się dostałam i jakie wyniki miała ostatnia osoba.
Pozdrawiam i życzę powodzenia chętnym z całej Polski, naprawdę warto!! :)

Witam! Jesli ktos bylby w stanie odpowiedziec na temat rekrutacji oraz ogolnie o kierunku: pilotaż, prosze o "zagadanie" na gg: 5935686.
Dodam ze od tego roku w Dęblinie otworzyli studia cywilne na kierunek : pilot. Opłaca sie tam isc? 5935686 czekam
Pozdrawiam!!

Witam, w tym roku ( maj 2010) będę zdawał maturę, i bardzo chciałbym dostać się na Lotnictwo i Kosmonautykę, najlepiej na pilotaż oczywiścię, ale rozważam także inne specjalizacje na tym kierunku, i jeżeli ktoś byłby tak łaskaw i udzielił mi kilku wskazówek informacji ( jaki był prog, czy naprawdę cięzko się dostać ogólnie wszystkich tych informacji których poszukują moi przedmówcy) zamierzam zdawać maturę podst. z Polskiego i Angielskiego zaś rozsz. z Matmy i Fizyki. Mam pytanie także czy na pilotaż konieczny jest "nalot" ponieważ nie posiadam żadnego doświadczenia w lataniu? Jak ma się sprawa z Dęblinem? jest tam po co iść? Jak jest tam na kierunku cywilnym? Czy na wojskowym przyjmują z wadą wzroku do +/-3 dioptri ? Byłbym wdzięczny jeżeli jakiś absolwent student, czy osoba poszukująca wcześniej takich informacji podzieliła by się ze mną nimi. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Kontakt ze mną
Crash.Barbie@gmail.com lub na gg 4281895. Pozdrawiam!

2 komentarze

Trackback  •  Comments RSS

  1. Michał pisze:

    Cześć,
    wiecie może ile punktów trzeba było mieć w tym roku, żeby dostać się na Lotnictwo i i Kosmonautykę?
    Proszę o info na maila: mati567@onet.pl
    Dzięki!

  2. Muppet pisze:

    Witam, czy jest możliwość dostania się na studia jeśli nie rozszerzało się matematyki i fizyki? Rozszerzam angielski i geografie. Mam licencję szybowcową.

    Jesli ktoś dostał sie pomimo braku tych rozszerzeń proszę o kontakt

    marlenka022@gmail.com

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top